הוא אמנם מתוק, טעים ויכול להגיע בשלל צבעים – אבל הסוכר הוא אחד הרכיבים המזיקים לגופנו ומיוחסות לו מחלות רבות. לא רק זאת, הסוכר גם מאיץ תהליכי הזדקנות ופוגע באופן ישיר במאמצינו לשמור על עור פנים צעיר וחלק. מה הם הנזקים שבאכילת סוכר וכיצד ניתן להיגמל ממנו?

 נזקי הסוכר לעור הפנים בפרט ולגוף בכלל

כיצד הסוכר פוגע בגופנו?

הסוכר, אותו ניתן למצוא במגוון של מזונות החל משוקולד ועוגות ועד לפסטה ותפוח אדמה, גורם לקפיצות פתאומיות של רמות הסוכר בדם, ובעקבות כך לשחרור של אינסולין על ידי הכבד. מעבר לסיכון בסוכרת, שנחשבת לאחד מגורמי המוות הראשונים בעולם, הסוכר משפיע על הלב בכך שמצטבר בעורקים ומעלה את לחץ הדם ומגביר סיכון להתקף לב או לשבץ, הוא פוגע בכבד והופך אותו לשומני, מחלה שבמידה והיא מתפתחת יתר על המידה, מסתיימת בצורך בהשתלת כבד וכן פוגע הסוכר ביכולות הריכוז ובמצב הרוח. בגלל היותו נספג בגוף במהירות, ניתן לחוש לאחר אכילת סוכר בפרץ אנרגיה ותוך כמה דקות בנפילה ובעייפות. מסיבה זו, בין היתר, התמכרות לסוכר הינה התמכרות לכל דבר וישנם גופים אשר מציעים תכנית לגמילה מסוכר.

 

כיצד הסוכר פוגע בעור הפנים?

קולגן ואלסטין הינם חלבונים סיביים שחיוניים לשמירה על עור פנים צעיר ושומרים על עורנו מוצק, אלסטי, חיוני ומלא חיים. בגילאים מתקדמים, הגוף מפסיק לייצר אותם בהדרגה, והתוצאה היא עור מקומט ולעיתים בגוון אפרפר. תזונה עשירה בסוכר מקדימה את המאוחר והורסת את ייצור הקולגן והאלסטין בגוף. בתהליך זה, הסוכר שבזרם הדם מתחבר לחלבונים ומייצר מולקולה מזיקה שנקראת AGES שפוגעת בסיבים ששומרים על העור אלסטי ומוצק והופכת אותם לשבירים ויבשים, מה שגורם לקמטים ולצניחה של העור. בנוסף, פוגעת המולקולה בנוגדי החמצון החופשיים בגוף, מה שמותיר אותנו חשופים לנזקי השמש. כלומר, נזק כפול. על פי הערכה רפואית, לסוכרתיים יש עד 50 פעמים יותר מולקולות הרסניות בהשוואה לאנשים שאינם סובלים מהמחלה, ורבים מהם סובלים מסימני הזדקנות מוקדמים ומשמעותיים של העור.

 


איך נגמלים מסוכר?

ראשית חשוב לזכור, שאכילה של סוכר תביא לאכילה נוספת, בגלל הספיגה המהירה במעיים ונפילת האנרגיות, מה שיביא מיד לעוד צורך באכילה מהסם המתוק. לכן, מומלץ לוותר לחלוטין על הסוכר הלבן ובמקומו לאפשר לעצמכם לאכול מזון שאינו פוגע בגופכם. אם חשקה נפשכם למשהו מתוק, ניתן לאכול פירות מתוקים, שוקולד מריר במשורה, קוקוס ועוד. למי שאוהב פחמימות כמו לחם ופסטות, מומלץ לבחור ברכיבים מקמח מלא, אשר מעלה את רמת הסוכר בדם באופן מבוקר וכך לא גורם לזעזוע של המערכות, כפי שתיארנו בתחילת הכתבה. מומלץ לוותר על מזונות ממותקים, שמכילים בתוכם עשרות כפות של סוכר, וכמו כן לוותר על מזון מעובד שכחלק מתהליך ההכנה והשימור שלו הוכנסו לתוכו סוכרים בשמות שונים ומשונים (פרוקטוז, סוכרוז, דקסטרוז, לקטוז, סוכר תמרים, סירופ תירס ועוד). במקום זאת, שתו יותר מים, ואם תרצו לגוון – מים או סודה עם נענע ופלח לימון, והקפידו להכין את האוכל שלכם בעצמכם, מחומרי גלם טריים.

מכשיר הניואה הוא מכשיר ביתי להצערת עור הפנים שמחדש את ייצור הקולגן בגוף על ידי גלי רדיו שחודרים לשכבת הפנימית של העור, מחממים אותו ומגרים אותו לייצר את חלבון הקולגן. המכשיר למעשה "נלחם" בתהליך ההזדקנות הטבעי המואץ של הגוף בעקבות צריכת הסוכר והאוכל המעובד המוגברת שקיימת כיום בכל מקום.