פיגמנטציה: למה זה קורה? ממה כדאי להימנע וטיפים להבהרה של עור הפנים

פיגמנטציה היא בעיה אסתטית והיא שם כולל לכתמים כהים שנוצרים בעיקר על עור הפנים.
מלנין, הגורם העיקרי לגוון העור שלנו, מיוצר בכמות גבוהה במהלך חשיפה לשמש או בעקבות שינויים הורמונליים, וגורם לחוסר אחידות בגוון העור.
במילים אחרות, הוא משאיר עלינו עקבות בדמות כתמים כהים בעור. הפיגמנטציה מופיעה במקומות נפוצים, כדוגמת אזור השפם ומתחת לעיניים.

פיגמנטציה - טיפים להבהרה של עור הפנים

סיבות לפיגמנטציה

הסיבה העיקרית להופעה של פיגמנטציה על עור הפנים היא חשיפה לא מבוקרת לשמש.
השמש לא רק שגורמת להזדקנות העור שלך, היא גם גורמת להופעה של כתמים ומחמירה מצב של אקנה על הפנים.
בנוסף, לנשים צעירות המקבלות טיפולים הורמונליים כדוגמת טיפולי פוריות או גלולות, נשים בהיריון, נשים לאחר טיפולי לייזר ונשים עם עור הסובל מפצעים יש נטייה גבוהה יותר לפתח פיגמנטציה.

האם פיגמנטציה עוברת עם הזמן?

במרבית המקרים, פיגמנטציה לא עוברת עם הזמן מכיוון שמדובר בשינוי בשכבות העמוקות של העור.
בדרך כלל, פיגמנטציה מחמירה ככל שממשיכים להיחשף אל השמש. מסיבה זו, עם הופעה של כתמי פיגמנטציה יש להתחיל בטיפולים על מנת להעלים אותם.
כתמים קלים ניתן להסיר באמצעות תכשירים מבהירים שמכילים רטינול. במקרה של כתמים בעלי ותק, יש צורך בהתערבות רפואית.

דברים שכדאי לעשות כדי להימנע מפיגמנטציה

כאמור, כדי להימנע מפיגמנטציה יש להימנע מחשיפה לשמש בשעות הלוהטות.
כשיוצאים החוצה, יש להקפיד על מריחת SPF 50 ומעלה (מקדם הגנה) מדי יום כתכשיר שהוא חובה – זה יכול להיות תכשיר נפרד ויכול להיות כתכשיר הנמצא בתוך קרם הלחות היומי שלך.
גם בעונת החורף הישראלית השמש יכולה להכות בעוצמה בעור הפנים שלך, לכן כדאי לסגל לעצמך את ההרגל הזה למשך כל ימות השנה ולא רק לימות הקיץ.
דבר נוסף שמומלץ לעשות במידה ואת לוקחת טיפולים הורמונליים כאלה ואחרים, היא לראות שהמינונים אכן מתאימים לך ולא גורמים נזקים לעור הפנים שלך לשווא.

טיפים להבהרת הפנים

הבהרת פנים במקרה של כתמי פיגמנטציה יכולה להיות במישורים רפואיים וקוסמטיים.

  1. 1. הגנה מפני שמש - נכון, את אמנם כבר סובלת מהפיגמנטציה, אבל חשיפה נוספת לקרינת השמש תחמיר את המצב, תכהה את הכתמים יותר ותדרוש טיפול אינטנסיבי יותר.
  2. 2. תכשירי הבהרה - תכשירי הבהרה מבוססים על מרכיבים שמאיטים את יצירת הפיגמנט על תאי העור.
    כיום קיימים מגוון תכשירים קוסמטיים שניתנים לרכישה ללא מרשם, וכאלה הדורשים מרשם כדוגמת משחות על בסיס ראטין A שידוע ביעילות שלו בהבהרת עור הפנים.
  3. 3. פילינג רפואי - בפילינג רפואי מקלפים את שכבות העור הפגועות. חשוב לעשות פילינג אצל גורם רפואי מומחה ורק לאחר הבחנה של העור כדי לדעת את העומק הנכון של הפילינג.
    בד"כ, לפיגמנטציה יועילו פילינג בינוני או פילינג עמוק שנעשה על ידי רופא בהרדמה מלאה. לחלופין, ישנה גם אפשרות לטפל בלייזר.
  4. 4. טיפול פנים ביתי - טיפול פנים ביתי יכול להיעשות בעיקר כשמדובר בפיגמנטציה קלה וצעירה.
    בשילוב עם תכשירים רפואיים ללא מרשם, ניתן להכין מסיכות פנים עם חומרים מבהירים כדוגמת שמן זית ולימון, שלהם יש סגולות של הבהרת העור, ולמרוח על עור הפנים.